4-5-6-7-8-9 Haftalık Kürtaj

4-5-6-7-8-9 Haftalık Kürtaj

4-5-6-7-8-9 Haftalık Kürtaj

Günümüzde kürtaj halk arasında kısacası çocuk aldırma olarak bilinmektedir. Tıbbi olarak ise erkek ve kadın üreme organlarının döllenerek rahim içerisinde oluşan yeni hücrenin rahimden alınmasına denilmektedir. 4-5-6-7-8-9 haftalık kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftalık olan gebeliklere kadar yapılmaktadır. Fakat 4 haftalık gebelikte henüz kese oluşmadığı için kürtaj olsa bile rahim içerisinde doku parçaları kalabilmektedir. Bu nedenle 4 haftalık gebeliklerde kürtaj yapılması çok sağlıklı değildir.

4 Haftalık Kürtaj

Gebeliğin ilk haftası yani 4 haftalık gebelik rahimde henüz kese oluşmadığı için 4 haftalık kürtaj işlemi olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. 4. haftada kürtaj yapabilmek için BHCG değerinin 3000 ‘in üzerinde olması ve kesenin ultrasonografi ile görüntülenmesi gerekmektedir. 

5 Haftalık Kürtaj

Gebeliğin 5.haftası fetüsün rahime uterusa ilk yerleştiği zaman olarak bilinmektedir. Bu nedenle gebelik 5 haftalık kürtaj işlemi için yeterli olacaktır. 5 gebelik haftası kürtaj işlemi için en uygun zamanlardan birisidir. Bebeğin keseside oluştuğu için vakum yöntemi ile kürtaj işlemi de yapılabilmektedir. 

6 Haftalık Kürtaj

6 haftalık kürtaj işlemi genellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yeterli olan zaman dilimidir. Hatta kürtaj işlemi için en uygun zamanda denilebilir. Nedeni ise fetüs gerekli olan boyuta ulaşmış ve gelişimi de oldukça azdır. Bu nedenle fetüs rahimden kolaylıkla alınabilmektedir.

7 Haftalık Kürtaj 

Gebeliğin 7. Haftası hamilelik sürecinin daha fazla hissedildiği zamandır. Gebelik ile ilgili belirtiler bu haftada daha fazla netleşerek devam etmektedir. Ortalama olarak gebelik 2. Ayın içindedir. 7 haftalık kürtaj için kişinin onayı alınarak vakum yöntemi ile kürtaj işlemi yapılabilmektedir. Kişi dilerse sedasyon ile de kürtaj işlemini gerçekleştirebilme hakkına sahiptir. 

8 Haftalık Kürtaj

Günümüzde yasal kürtaj süresi 10 haftalık olduğu için 8 haftalık kürtaj işlemi için uygun bir gebelik süresidir. Bu nedenle kişi bekar ve 18 yaşından büyük ise kendi kararı ile kürtaj yaptırabilmektedir. Eğer evli ise eşinin onayı ile kürtaj yaptırma hakkına sahiptir. Kişi bekar ve 18 yaşından küçük ise velisinin onayına, 15 yaşından küçük ise de mahkeme kararı ile kürtaj yaptırılmaktadır.

9 Haftalık Kürtaj 

Gebelik 9 hafta içerisinde ise kürtaj işlemi için yeterli bir süredir. Fakat 9 haftalık kürtaj operasyonu gerçekleştirmeden önce dikkat edilmesi gerekenler vardır. Genellikle genel anestezi yöntemi ile kürtaj yapılarak fetüs rahimden çıkartılmaktadır. Kişinin tek başına eve dönmemesi ve işlemden en az 5 saat öncesinde herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. 

 

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO