Kürtaj Merkezleri

Kürtaj Merkezleri

Kürtaj Merkezi

Kürtaj operasyonu geçmişten günümüze farklı yöntemler ile gerçekleştirilen kadının rahminde oluşan embriyoyu alarak gebeliğin sonlandırılması demektir. Kelime anlamı kazımak olan kürtaj operasyonu ülkemizde belirlenen yasalar çerçevesinde yapılmaktadır. 
18 yaşını doldurmuş her kadın 10. haftaya kadar kendi isteği ile kürtaj yaptırma hakkına sahiptir. Fakat kürtajın yasal bir işlem olmasına rağmen devlet hastaneleri sadece zorunlu kürtaj yapmaktadır. Zorunlu kürtaj diye tabir edilen kürtaj anne ya da bebek sağlığını tehdit eden herhangi bir unsur söz konusu ise gerçekleştirilmektedir. Özel hastane ya da özel sağlık kliniklerinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Yasalarda belirtildiği gibi şekliyle her kadının sadece kendi kararı ile kürtaj yaptırma hakkı mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kriter kürtaj merkezi ve kürtaj merkezinde çalışan hekimin tecrübesidir. Tecrübeli hekim, kürtaj merkezinde kullanılan tıbbi ekipmanların kalitesi, kürtaj merkezinin sterilize olması gibi unsurlara dikkat edilmelidir. Bu unsurlar ön planda olduğu sürece kürtaj işlemi için risk neredeyse sıfırdır. Kürtaj merkezinde yapılacak olan kürtaj işleminden sonra hasta ortalama 15 dakika sonra anesteziye bağlı olarak ayağa kalkmakta ve normal yaşantısına geri dönmektedir.

Kürtaj Merkezinde Hangi Kürtaj Teknikleri Kullanılır
Kürtaj işleminde hastanın gebelik haftasına bakılarak ve kendi isteği ile lokal ya da genel anestezi ile gebelik sonlandırma işlemi yapılmaktadır. Lokal anestezi yerine genel anestezi yöntemi sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Genel anestezinin tercih edilme sebeplerinden en önemlisi ise hem hastanın işlem esnasında ağrı ve acı hissetmemesi hem de kürtaj operasyonu esnasında işlemin hatırlanmak istenmemesidir. Kürtaj işlemi sona erdikten sonra ise hastanın rahim ağzı ve çevresinin steril edilmesi kişinin enfeksiyon kapmaması açısından oldukça önemlidir. İşlem sona erdikten sonra ise hasta normal yaşantısına devam ederek doktorunun vermiş olduğu ilaçları kullanarak kontrollerini aksatmamalıdır. Aradan en az 2 hafta geçtikten sonra ise cinsel ilişkiye girebilir fakat çok zorlanmamalıdır.  

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO