Kürtaj

Kürtaj

Kürtaj Nedir?
Rahimde döllenen embriyoyu yerinden çıkartmak için ilaçlı, ilaçsız ya da cerrahi yöntemler ile gebeliğin ortadan kaldırılması işlemine kürtaj denilmektedir. Tıbbi lolarak kürtaj; küretaj, gebelik sonlandırma, gebelik tahliyesi, dilatasyon veya gebelik terminasyonu diye adlandırılmaktadır.

Kürtaj Operasyonunda Hangi Anestezi Yöntemi Uygulanır
Kürtaj operasyonu genel anestezi veya lokal anestezi yöntemiyle hastanın isteğine bağlı ya da hastanın durumuna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Normal doğum yapmış olan kadın ve gebeliği 5 hafta olan hastalar için lokal anestezi tercih edilirken, ilk kez jinekolojik işlem yapılacak olan hastalar için ise lokal anestezi tercih edilmektedir. Kürtaj operasyonu sonrasında hasta hiçbir şekilde sancı ya da ağrı hissetmemektedir.

Genel Anestezi Yöntemiyle Kürtaj
Genel anestezi yöntemiyle kürtaj operasyonu gerçekleşmeden önce kişinin elinden ya da kolunan açılan damar yolu ile vücudunun içerisine ilaç enjekte edilmektedir. Genel anestezi yöntemi aracılığıyla hasta kürtaj işlemini hissetmemektedir. Ortalama kürtaj operasyonu 10-15 dakika arası sürerken, kürtaj sonrası hasta kendisine gelerek  günlük hayatına  kaldığı yerden devam etmektedir.

Lokal Anestezi Yöntemiyle Kürtaj
Lokal anestezi yöntemiyle kürtaj işleminde hastanın serviksi uyuşturularak anestezinin etkisini göstermesi sonucunda uygun dozda ilaç verilerek operasyon başlamaktadır. Genel anestezi yapılamadığı ya da hastanın tercihi sonucunda lokal anestezi yöntemiyle kürtaj gerçekleşmektedir. Ortalama işlem süresi 10-15 dakikadır.

Güvenli Kürtaj Nasıl Yaptırılır
Kürtaj için en önemli risk kürtaj sonrası içeride parça bırakılması ve diğer en önemli riskler ise rahmin içerisinde kirli kan kalması, rahim yaralanması ve yapışıklık komplikasyonlarıdır. Kürtaj işlemi sırasında rahmin yırtılması gibi bir sorun meydana gelirse de bir sonraki gebelikte bebeğin anne rahmine tutunması zor olacaktır. Bu nedenle kişinin donanımlı bir cerrahi tıp merkezinde uzman hekim ile güvenli kürtaj işlemi gerçekleştirmesi önerilmektedir.

Bekar Evlilik Dışı Kürtaj
Evli değilim fakat kürtaj yaptırmak istiyorum sorunu tüm dünyada olduğu gibi istenmeyen gebelik yaşayan bekar kadınların karşılaştığı bir durumdur. Bekar ve evlilik dışı kürtaj yaptırmak isteyen kadınların 18 yaşını doldurmuş olması ve sadece kendi onayı ile kürtaj yaptırması oldukça yasal bir durumdur. 

Kürtaj Gizlilik Hakları
Kürtaj işlemi olacak kişinin bilgileri paylaşılıyor mu sorusunun cevabı için kürtaj gizlilik hakları devreye girmektedir. Evli ya da bekar olsun hasta dışında hiçbir şekilde bilgileri paylaşılmamaktadır. Ayrıca kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra e-devlet ya da e-nabız da görüntülenmemektedir.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO