Yasal Kürtaj

Yasal Kürtaj

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır
Genel olarak kürtaj işlemi, gebeliği sonlandırmak amacıyla, rahim ağzından ve rahim içerisinden parça alınması gereken durumlarda veya nedeni belli olmayan kanamaların araştırılması gereken durumlarda kürtaj yapılmaktadır. 

Kürtaj Nasıl Yapılır
Kürtaj işlemi jinekologlar tarafından gerçekleştirilirken, kürtaj olacak kişinin 6 saat öncesinde herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmemektedir. Geçmişte metal kaşık tarzı bir aletle kürtaj işlemi yapılırken günümüzde ucu delik plastik kanül adı verilen alet ile yapılmaktadır. 

Vakumlu Kürtaj
Vakumlu kürtaj işlemi, lokal ya da genel anestezi yapıldıktan sonra hastanın rahminin içerisine spekulum adı verilen alet rahmin içine yerleştirilmektedir. Spekulum sayesinde rahim içerisi tam olarak göründüğü için vajina daha rahat dezenfekte edilmektedir. Negatif basınç sonrası enjektördeki tıpa açılarak kanül yardımı ile rahim içerisindeki gebelik çekilerek sonlandırılır.

Kürtajın Yasal Süresi Ne Kadardır
Ülkemizde uygulanan kanunlar genelinde kürtajın yasal süresi gebeliğin 10.haftasına kadar gerçekleşebilmektedir. Fakat bazı gerekli durumlarda bu süre uzatıla bilinmektedir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer
Kürtaj işlemi korkulanın aksine uzun süren bir operasyon değildir. Kürtaj işlemi öncesinde yapılan jinekolojik muayene ve anestezi süresi baz alınmadığı takdirde kürtaj süresi 5-15 dakika arasında gerçekleşmektedir. 

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat Etmesi ve Yapması Gerekenler
Kürtaj işlemi öncesi hem hasta hem de jinekoloğun yapması gereken hazırlıklar mevcuttur. Kürtaj öncesi hazırlık konusunda hasta ve jinekolog iş birliği içerisinde olmalıdır. Hasta 6 saat öncesinde herhangi bir şey yiyip içmemeli ve hekim gerekli gördüğü takdirde verilen ilaçları kullandıktan sonra işleme başlanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli
Kürtaj işlemi bittikten ortalama yarım saat sonra anestezinin de geçmesiyle birlikte hasta ayağa kalkarak normal yaşantısına devam etmektedir. Jinekolog gerekli gördüğü taktirde hasta verilen ilaçları kullanarak 1 ay sonra kontrole gelmelidir. Kürtaj işleminden sonra 15 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemeli hatta adet bitiminde sonra cinsel ilişkiye girilmesi önerilmektedir. 

Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir Miyim
Kürtaj sonrası tekrar gebe kalabilir miyim sorusunun cevabı tabi ki de şüphesiz evet olacaktır. Yapılan işlem ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı taktirde ilk aydaki gerçekleşen adet bitiminde bile gebe kalına bilinmektedir.

 

 

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO