4 Boyutlu Renkli Ultrason

4 Boyutlu Renkli Ultrason

4 Boyutlu Renkli Ultrason (Obstetrik)

4 boyutlu renkli ultrason, günümüzde gebelik döneminde sıkça kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. İnsan kulağının duyamayacağı yüksek frekanstaki ses dalgalarının duyulmasını ve dokulardan gelen dalgaların görüntülenmesini sağlayan bu cihazda bebeğin anne karnındaki görüntüsünü izlemek mümkündür. Bebeğin sağlığı için tercih edilen 4 boyutlu renkli ultrason yönteminde öncelikli amaç varsa bebekteki anormalliği önceden tespit etmek ve fetüs gelişimini izlemektir. İleriki dönemlerde ise bebeğin kan dolaşımı ve gelişimi gözlemlenmektedir. Bebeğin sadece görüntüsünü değil kalp atışlarının da duyulacağı bu yöntemin bebek üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak renkli doppler ultrason işleminin uzman kadın doğum ya da radyoloji doktorları tarafından yapılması gerekmektedir.

4 Boyutlu Renkli Ultrason Ne Zaman Yapılır

4 boyutlu renkli ultrason gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabilmektedir. Gebelik süresi ne kadar kısa olursa fetüsü tamamen görme şansı o kadar da artmaktadır. Gebelik süresi ne kadar uzun olursa yüzün yüz kasları o kadar iyi gelişir, yani bebeğin yüzü net ve daha aydın görülmektedir. Böylece bebeğin vücudunda gerçekleşen deformasyonları görmek mümkün olacaktır. Genellikle doktorlar tarafından 26-32. haftalarda 4 boyutlu renkli ultrason muayenesi için gelinmesi tavsiye edilmektedir. Ultrason plasentanın boyutunu, olgunluğunu ve servikse göre konumunu incelenmektedir. Fetüsün üç ve dört boyutlu ultrasonu modern bilgisayar teknolojisi kullanılarak ortaya çıkan en yeni ultrason teşhis yöntemlerinden biridir. Bu çalışmalar fetusun intrauterin gelişiminin objektif bir değerlendirme olasılığını genişletir ve bir ultrason tarayıcı ekranında bebeğin üç boyutlu bir görüntüsünü elde etmeyi sağlamaktadır. 

4 Boyutlu Renkli Ultrasonda Bebek Nasıl Görüntülenir

4 boyutlu renkli ultrason ile elde edilen görüntüler üzerinde hasta ve hasta yakınları tarafından fikir yürütülebilir ve benzetmeler yapılabilmektedir. 4 boyutlu renkli ultrason ile bebeğin görüntülenebilmesi için bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarının görüntülemeye yeterli miktarda olması gereklidir. Bu nedenle incelemenin yapıldığı sırada amniyon sıvının miktarı çok önemlidir. Bu miktar gebelik haftasına göre normal sınırlarda olması gerekmektedir. Sıvının normalden az olması görüntülemenin kalitesinde düşmeye hatta görüntüleme yapılamamasına neden olmaktadır.

 

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO