Bebek Aldırma

Bebek Aldırma

Bebek Aldırma
Bebek aldırma işlemine "kürtaj" ya da “gebelik sonlandırma” olarak ifade edilmektedir. 1972 senesine kadar yasak olan kürtaj, gerekli kanunların değişmesi ile birlikte pek çok kadın, daha sağlıklı şartlarda gebeliği sonlandırabilme imkanına kavuşmuştur. Kürtaj işlemine halk arasında değişik isimler verilmektedir. Kullanılan bu tanımlamalar, gebelik sonlandırma, hamilelik sonlandırma, çocuk aldırma, bebek aldırma, bebek alma, çocuk alma gibi ifadelerdir.
Gebelik, kadın bedeninde gerçekleşen doğal bir olaydır. Bu sebeple gebeliği sürdürmeye de gebeliği sonlandırmaya da kadınların karar vermesi gerekmektedir. Bebek aldırma için her koşulda muhakkak kadının rızasının olması gerekmektedir. 

Bebek Aldırma Şartları
Kadın akıl hastası ise ya da şuuru yerinde değil ise rızasına bakılmayıp, kadın vesayet altında ise vasi ile beraber sulh yargıcının da izin vermesi gerekmektedir. Kadın reşit değil ise, kendi rızası ile beraber velisinin de rızası olmalıdır. Anne ve baba eğer ayrıysa, velayet hakkına sahip olanın rızası aranır ve buna göre “bebek aldırma" işlemi diğer değimi ile kürtaj işlemi uygulanır. Yapılan bu işleme yani kürtaja halk arasında kürtaj, küretaj gebelik sonlandırma, hamilelik sonlandırma, çocuk aldırma, bebek aldırma, bebek alma, çocuk alma gibi ifadeler kullanılıyor.

Bebek Aldırmada Yasal Haklar

Kürtaj, tıbbı zorunluluklar sebebiyle yapılabildiği gibi isteğe bağlı şekilde da yapılmaktadır. İsteğe bağlı kürtaj için evvela gebeliğin 10 haftadan fazla olmaması koşulu aranmaktadır. Tıbbi bir zorunluluk olmadıkça, 10 haftayı aşkın gebelikte isteğe bağlı kürtaj, hamilelik sonlandırma işlemi olanaklı değildir. Kürtaj ile alakalı kanun, Türk Ceza Kanunu'nun 100. Maddesine göre gebelik süresi on haftadan fazla olan bayanın çocuğunu isteyerek düşürmesi hâlinde, kadın bir yıla kadar hapis ya da adli para cezasıyla cezalandırılır.

Gebelik bir tecavüz sonucu meydana gelmişse ve kadın evli değil ise kürtaj için gene yalnız kendi rızası yeterlidir. Kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması hâlinde kürtaj 20 haftayı aşmamış olmak şartı ile gerçekleştirilebilir, ancak bu her iki durumda da kürtaj ile alakalı kanunen ilave olarak gebeliğin oluşumu hukuken ve adli olarak tespit edilmektedir.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO