Erken Doğum

Erken Doğum

Erken Doğum Nedir
Erken doğum (preterm doğum) 20. ile 37.gebelik haftaları arasında gerçekleşen doğumlara denilmektedir. 37 haftadan önce doğan bebeğe de prematür olarak adlandırılmaktadır. Fakat son zamanlarda prematür adlandırmasındaki yaklaşım biraz değişkenlik göstermiştir. Prematüre (olgunlaşma) artık yaştan ziyade organ fonksiyonlarını göstermeye başlamıştır. Bu sebeple zamanından önce doğan bir bebeğin fonksiyonları tam ve normal ise prematür olmamaktadır.
37.gebelik haftasından önce olan doğumlar erken doğum kabul edilirken, bebek için ciddi sağlık problemleri 34.gebelik haftasından önce doğum olursa ortaya çıkmaktadır. Erken doğan bebeklerin en önemli sorunu akciğer gelişimlerinin yetersiz olmasından kaynaklanan solunum zorluğu olmaktadır. Türkiye’de ise erken doğum tüm doğumların %9'unu teşkil etmektedir.

Erken Doğumun Nedenleri
Erken doğumun nedenleri arasında en bilinenler idrar yolu enfeksiyonları, solunum rahatsızlıkları ve vajinal enfeksiyonlar gibi enfeksiyonları içermektedir. İşte bu yüzden kültür kullanarak test yaptırmak önemli olmaktadır. Doğum öncesi veya sırasında tedavi, enfeksiyonun bebeğe bulaşmasını engelleyebilmektedir. Diş eti çekilmesi ve tespit edilmemiş virüs hastalıkları da artan prematüre doğum oranları ile ilişkili olmaktadır.

Erken Doğumda Anne Sağlığı
Rahim veya rahim boynu anormallikleri, böbrek rahatsızlığı, preeklampsi /eklampsi (yüksek kan basıncı ile kendini gösteren gebelikle ilgili bir hastalık) veya diyabet gibi kronik hastalıklar veya bozuk çalışan, kanayan, zarar görmüş plasentası olan annelerde genellikle bebeğin erken doğumu gözlemlenmiştir. Annenin veya bebeğin sağlığı için doğumun sezaryenle veya suni doğum sancısıyla yapılması gerekebilmektedir.

Erken Doğumun Engellenmesi 
Tüm erken doğumları önlemek mümkün olmamakla birlikte iyi bir doğum öncesi bakım ve gebelikler arası iyi bir tıbbi tedavi, bu sayıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yüksek riskli durumu olan veya herhangi bir kronik ya da akut sağlık sorunu olan kadınlar, erkenden ve sık sık doktorlarına görünmelidir. İyi beslenme, uygun kilo alımı ve sigara ya da uyuşturucu kullanmamanın yanı sıra çok belli olmayan enfeksiyonların daha iyi teşhisi de erken doğum oranlarını azaltmaktadır.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO