Gebelik Nedir

Gebelik Nedir

Gebelik Nedir?
Gebelik(hamilelik), cinsel ilişki sırasında kadın yumurtasının erkek üreme hücresi olan spermle birlikte döllenmesiyle başlayan süreç şeklinde tanımlanan tanımlanmaktadır. Gebelik, ortalama olarak 37-40 hafta sürmektedir. Doğum kontrol yöntemlerine başvurulmayan cinsel birlikteliklerde ise gebelik ihtimali artmaktadır.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?
Gebelik(hamilelik) belirtileri ve bu belirtilerin ortaya çıkma süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. En erken gebelik belirtisi cinsel ilişkiyi seyreden 14. Gün itibariyle görülebildiği gibi, fiziksel semptomların ortaya çıkması zaman ilerledikçe farklılık göstermektedir. Ayrıca, gebelik ve regl öncesi yaşanan belirtilerin birbirine benzeyebileceğinden, bu iki durum birbiriyle karıştırılabilmektedir. En yaygın görülen belirtilen ise mide bulantısı, koku hassasiyeti, iştah kaybı, hassas göğüsler ve sık idrara çıkma olarak sıralanabilmektedir. Belirtilerin sertliği ve çeşidi kişiden kişiye değişkenlik gösterse de erken dönemden itibaren anne adayının bedeninde en sık gözlemlenen gebelik belirtileri şu şekildedir:

Adet gecikmesi: Tek başına bir gebelik belirtisi olmayıp bir haftadan fazla süren gecikmenin yaşanması niteliğinde hamilelik testi ile güvenilir ve kesin sonuca ulaşılabilmektedir.

Göğüs ve göğüs uçlarında hassaslık: Sık görülen belirtilerinden biridir. Adet döngüsü öncesi dönemde olduğu şeklinde göğüslerde dolgunluk, hassasiyet, ağrı benzer biçimde fiziksel etkiler gebeliğin erken dönemlerinde hissedilmektedir.

Sık idrara çıkma: Gebeliğin erken dönemlerinde vücutta meydana gelen hormon seviyeleri sonucunda gözlemlenmektedir. Bununla birlikte, gelişen bebeğin idrar kesesine baskı uygulamasıyla beraber gebeliğin son haftalarında da sık idrara çıkma gözlemlenebilmektedir.

Koku hassasiyeti: Anne adayı ilk haftalardan itibaren hamilelik süresince çeşitli gıda ya da kokulara karşı duyarlılık, tiksinti vb. reaksiyonlar gerçekleşebilmektedir.

Halsizlik: Hamilelikte en sık görülen belirtilerden biri de bitkinlik ve halsizliktir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında progesteron hormonunun artması sonucunda anne adayında sürekli uykulu olma hâli görülebilir. Fakat, bu his hamileliğin ilerleyen zamanlarında plasentanın gelişimiyle doğru orantılı olarak ortadan kalkmaktadır.

Baş dönmesi: Baş dönmesi ve bağlı olarak bayılma, ilk haftalarda gözlemlenen hamilelik belirtilerindendir.

Mide bulantısı: Kusmayla birlikte, mide bulantısı hamileliğin ilk üç ayında çoğunlukla rastlanan belirtilerden biridir. Sabah bulantıları şeklinde kendini gösterebilen bu şikayetler yumurtanın döllenmesi cevabında vücutta değişen hormon seviyeleriyle ilişkilidir.

Aşerme: Gebeliğin en yaygın belirtilerinden biri olan aşerme, anne adayında değişik gıdalara karşı aşırı dilek ya da ani olarak tiksinme olarak kendini belli edebilmektedir.

Duygusal değişiklik: Hormon seviyelerinde oluşan değişimin doğal bir sonucudur.  Ani gülme veya ağlama gibi duygu değişiklikleri hamilelik süresince yaşanabilir.

Vajinal akıntı: Değişen hormon seviyesine bağlı olarak vajinal akıntının rengi ve miktarında değişikliklerin olması oldukça normaldir.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO