Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Gebelik testi, bir kadının gebe olup olmadığının anlaşılması için kandan ya da idrardan yapılan bir testtir. Gebelik testinde kanda veya idrarda hCG hormonu aranarak, hCG hormonu tespit edilirse kadının gebe olduğu anlamına gelmektedir.
Gebelik testi nasıl yapılır sorusuna gelecek olacaksak, kandan yapılan gebelik testi ve idrardan yapılan gebelik testi olarak iki çeşit yapılmaktadır. Kan testi bireyin damar yolundan alınan kan ile yapılmaktadır. Kanda yapılan gebelik testinde hCG hormonunun kesin değerini göstermektedir. İdrarda yapılan gebelik testinde, anne adayı kadının idrarı idrar numune kabına alınır, test çubuğu bu idrarın içine daldırılır ve laboratuvarda gebelik tespiti yapılmaktadır.  Ayrıca evde yapılan hamilelik testleri de buna benzer bir şekilde çalışmaktadır. Burada da eczaneden alınan gebelik testi idrar yaparken çubuğun orta kısmına idrar getirilir ve biraz bekledikten sonra çubuktaki iki çizgiden gebelik olup olmadığı tespit edilmektedir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı
Gebelik testi, regl periyodunun gecikmesinden en az beş gün ile bir hafta içerisinde yapılmalıdır. Erken yapılan gebelik testlerinde sonucun negatif yani yanlış olması gibi durumlarla karşı karşıya gelinmektedir. Adet periyodu 1 hafta geçtikten sonra yapılan testlerde doğruluk payı %99,98 oranında olarak paylaşılmaktadır.

Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Gebelik Belli Olur
Yumurta ve spermin buluşması sonucu başarıyla döllenen yumurtanın embriyoya dönüşmesi ve rahime tutunması için 4-5 günlük bir süre gerekmektedir. Bütün gebelik belirtilerinin gerçekleşmesi için cinsel ilişkinin üzerinden en az 14 gün geçmesi gerekmektedir. 

Erken Gebelik Testi Nedir
Erken gebelik testleri, hamile olup olmadığını bir an önce öğrenmek isteyen kadınlar için geliştirilen testlerdir. Erken gebelik testleri reglin geciktiği günden 5-6 gün öncesine kadar bile sonuç verebilmektedir. Gebe olmayan kadınlardaki HCG hormonu 5ml’den az olduğu için bu testler 5mlden fazla olan HCG hormonunu ölçmektedir.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO