Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma
Kadınlarda idrar kaçırma yani inkontinans kişinin isteği dışında, istemsiz olarak idrarın kaçırılması durumuna denilmektedir. Burada mesanedeki idrarı atma gücü, dış idrar kanalından kaynaklanan idrarı tutma gücünü aştığında idrar kaçmaktadır. Kadınlarda idrar kaçırma her 100 kadından 35’inde bu sorun yaratarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşmaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tipleri
Kadınlarda genel olarak 3 tip idrar kaçırmadan söz edilebilmektedir. Bunlardan İlki sıkışmaya bağlı idrar kaçırma olarak nitelendirilmektedir. Burada mesane, idrarı yeterince depolayamamakta ve istenilen miktara ulaşmadan kaçırmaktadır. Her 100 idrar kaçırmadan 22’si bu şeklidedir. Diğeri stres tipi idrar kaçırma; Öksürüp, aksırma, gülme, fiziksel aktivite gibi durumlarda kendini belli etmektedir. Bu tip bozukluk da her 100 kadından idrar kaçıran hastanın 50’sinde yani her ikisinden birinde ortaya çıkan durumdur. Son olarak ise kadınlarda idrar kaçırma tiplerinden her iki tipin bir arada olduğu durumdur ki bu da her yüz kişiden birisinde kaçırmanın yaklaşık 30’unda meydana gelmektedir. Genç ve orta yaş kadınlarda fiziksel aktiviteye bağlı idrar kaçırma daha sık görülürken, daha ileri yaşlarda sıkışmaya bağlı idrar kaçırma ve her ikisinin bir arada olduğu idrar kaçırma daha sık görülmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri
Konservatif Tedavi: Kilolu hastalarda kg verdirme, durağan hayatı olanlarda düzenli fiziksel aktivite ya da egzersiz yapmasını sağlama, sigara içen hastalarda sigarayı bırakmaya teşvik etme, idrar kaçırmaya neden olan bazı devaların değiştirilmesi, sıvı alımının düzenlenmesi, kahve-çay-kola tüketiminin sınırlandırılması, kabızlığın giderilmesi, idrar tutmaya yardımcı olabilecek bazı pozisyonların öğretilmesi ve idrar yapma eğitimi gibi benzer biçimde uygulamalar bazı hastalarda sorunu tamamen ortadan kaldırabilmekte veya hafifletebilmektedir.

İlaç Tedavisi: İdrar kaçırma bozukluğunun tipine bağlı olarak ilaç tedavilerinden hastalar fayda görebilmektedir. Özellikle sıkışmaya bağlı idrar kaçırmada ilaç tedavileri etken seçeneklerden birisidir. Bu tip ilaçların bazı yan etkileri olabileceği ve başka nedenle kullanılan bazı ilaçlarla negatif şekilde etkileşebileceği için ne olursa olsun bir ürolog tarafınca kullanımı önerilmektedir.

Cerrahi Tedavi: Yaşam şeklinde değişim yapılamayan, şikayetleri daha ciddi olan, ilaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedaviler söz konusu olabilmektedir. Bazen de hastalar yaşam kalitelerinde ciddi deforme nedeniyle sosyal hayatını olumsuz etkilenebildiği için ameliyatla tedaviyi tercih edebilmektedir.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO