Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık (İnfertilite) Nedir

Kısırlık,(infertilite) cinsel yönden aktif olmakla beraber herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaması ve buna rağmen bir yıl içinde gebelik elde edememesi olarak tanımlanmaktadır. Kısırlık dünyanın dört bir yanında yaygın olarak görülen klinik bir sağlık problemidir. Bir yıl olarak kabul gören gebelik elde edememe süresi, hayat tarzında yaşanan değişiklikler ve çalışma koşulları gibi farklı etmenler hesaba katılarak iki yıla kadar uzayabilmekte ve kısırlık söz konusu olduğunda her iki birey de tedavi kapsamında değerlendirilmektedir. 

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kadınlarda kısırlık belirtisinde en önemlisi, özellikle doğurganlık döneminde olan kadınların adet kanamalarında meydana gelen bozukluklar ve düzensizlikler olmaktadır. Adet kanamaları arasında meydana gelen süre oldukça önemlidir. Adet döngüsü ismi verilen bu süre zarfında uzamalar ya da kısalmalar önemli belirtilerdendir. Adet dönemindeki bozukluk, yumurtlama fonksiyonunu olumsuz etkilemektedir. Adet döneminde meydana gelen kanamaların çok yoğun olması, çok uzun sürmesi, az olması veya kısa sürmesi de normal kabul edilmemektedir. Ayrıca, kadınların cilt yapısındaki değişiklikler, sivilcelenmede artış görülmesi, kıllarda anormal artışlar yada azalmalar, saç dökülmesi, kilo alıp vermede ani değişimler, bel ağrısı, sırt ağrısı, cinsel ilişki sırasında sancı ve ağrı hissetme gibi belirtiler de dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, bebek emzirme sürecinde olmadığı halde,  kadınların süte benzer akıntılarının göğüslerinden gelmesi de kısırlık belirtisi olarak algılanmaktadır. 

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlık belirtisi olarak, erkeğin doğal yollardan baba olamaması genellikle ilk başta kendisini gösteren belirtidir. Erkeklerde kısırlık belirtileri, kadınlarda kısırlık belirtilerinden daha az ortaya çıkmaktadır. Kısırlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu çoğu erkek, bebek sahibi olamadığı için doktora başvurduğunda öğrenmektedir. Sertleşmede ve boşalmada zorlanma, cinsel birlikteliğe karşı ilgisini kaybeden ya da tersine ilgisi artan, saç uzamasının süresinde hızlanma ya da yavaşlama fark eden, testislerinde acı ya da ağrı hisseden veya olağandışı bir yuvarlak oluşum gören, testisleri normalden küçük olan erkeklerin kısırlık yaşayabileceklerini göz önünde bulundurmaları gerektirmektedir. Bu belirtiler görünmemesine karşın erkeklerde kısırlık (infetilite) da yaşanabilmektedir. Kesin tanı ancak yapılan testlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO