Renkli Ultrason

Renkli Ultrason

Renkli Ultrason (Renkli Doppler)
Renkli ultrason, diğer ismi ile Renkli doppler 4 boyutlu ultrason olarak da bilinen bir ultrason çeşididir. Sadece gebeler için değil, kadın ve erkeklerde başka hastalık çeşitlerini teşhis edebilmek amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Klasik ultrasonlar sadece 2 boyutlu görüntü verirken, renkli doppler 4 boyut ile bebeğin görüntüsü izlenmektedir. En, boy ve derinlik boyutları eş zamanlı olarak ekrana yansıyarak karnınızdaki bebeğin durumunu ultrason çekilirken de canlı olarak görebilme imkanı sunmaktadır.

Renkli ultrason, ses dalgaları ile çalışmaktadır. Karnınızın üzerinde gezdirilen cihazın bir parçasından yayılmakta olan ses dalgaları, dokulara ulaşarak kan damarlarına gelir ve buradan kan hücrelerine çarpıp geri yansımaktadır. Bu sırada cihazın monitörüne aynı anda 3 boyutlu görüntü düşerken, kanın akış yönü ve hızı da ekranda mavi-kırmızı çizgilerle görülmeye başlamaktadır. Aynı zamanda kalp atış sesleri de duyulabilmektedir.

Renkli Ultrason Neden Yapılır
Renkli ultrason, normal ultrasonla benzer olmasına rağmen bazı durumlarda tercih edilmektedir. Bu yöntem genellikle kan damarlarının görüntülenmesinde kullanılmaktadır. Normal ultrasona göre daha detaylı görüntü sunabilmektedir. Ayrıca diğer arterlerdeki akış sorunlarını da teşhis etmek mümkündür. Eğer teşhis edilmezse kişinin hayatını etkilemektedir. İşte bu noktada teşhis için doktorlar renkli ultrason çekimine başvurmaktadır.

Renkli Ultrasonda Ne Gibi Anomaliler Belli Olur
Anomaliler
Gelişme geriliği şüphesi
Tansiyon yüksekliği olan durumlar
Fetusta anomali / fetal hastalık şüphesi
Çoğul gebeliklerdeki bebeklerin eşit gelişmemesi
Fetusta kalp anomalileri / kalp hastalığı
Kalpte ritm bozukluğu
Annede kalp-damar hastalıkları
Daha önceki gebeliklerde gelişme geriliği, intrauterin fetal ölüm olması
Daha önceki gebeliklerde tansiyon yüksekliği olması durumunda gerek görülmektedir.

 

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO