Vajinismus Tedavi

Vajinismus Tedavi

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı ya da o an için olanaksız hale gelmesine verilen addır. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, hekim muayenesi ve kendi parmağı ile bile tetiklenebilir. Oluşan spazm, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi imkânsız hale getirmektedir. Devam edilmesi halinde ağrıya neden olur. Ayrıca vücudun diğer kas gruplarında da spazmlar oluşturarak bazen nefes almada dahi güçlük yaşatabilmektedir. Cinsel ilişkinin bitmesiyle birlikte kaslar gevşeyerek eski normal duruma geri dönmektedir. Kadınlarda vajinismus değişik formlarda görülebilirken bazıları yalnız cinsel ilişki esnasında kaynaklanmaktadır. Ancak tabip muayenesi ve tampon koyma esnasında sorun yaşanmamaktadır. Bazıları asla bir nesnenin girişine izin vermezken bazıları ise kısmen penis girişine izin vererek ilişkinin ağrılı olmasına neden olmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Vajinismus, artık günümüzde tedavi edilebilir bir sorun olmaktan çıkmıştır. Vajinismus tedavisi İstanbul içinde olabildiği gibi diğer şehirlerdeki kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, psikologlar tarafından da yürütülmektedir. Genel anlamda vajinismus tedavileri şöyle sıralanabilir.
Himen’in alınması: Vajinismusu olan pek çok kadın, kızlık zarı doğrusu himenin alınmasıyla bu probleminin üstesinden geleceklerini sanıyor ya da bu şekilde yönlendirilmektedir. Ancak kızlık zarının alınması ile mesele daha da artabilmektedir. Çoğu zaman zarın alınması nedenli doku oluşmasına ve dolayısıyla daha çok ağrıya neden olmaktadır. Çok nadir durumlarda rijit ve kalın himen varsa cerrahi olarak tedavisi gerçekleşmektedir. Ancak bu işlem de vajinismusun iyileşeceği anlamına gelmemekte ve takip altına alınmalıdır.
Psikoterapi: Gevşeme, öğrenilmesi gereken bir beceri olmakla beraber gevşemeyi bilmeyen bireye bundan bahsederek sonuç alınamamaktadır. Bu nedenle psikoterapi tek başına etkin tedavi metodu değildir. Gevşemeyi bilmeyen birinde başaramama korkusu ankisiyeteye neden olmaktadır. Dolayısıyla kalp atışları artar, kaslar gerilir, soluma yüzeyselledir ve tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. Vajinismus, pelvik tabanı kaslarının istem dışı kasılması sonucu oluştuğu için tedavide bu kasların gevşemesine yönelik olmalıdır.

Copyright 2024 Avrupa Kürtaj Telif Hakkı Saklıdır. | Web Tasarım İvesgo

Whatsapp Destek Hattı WhatsappWhatsapp Fiyat ve Randevu Ara
Randevu Al
LOGO